Systemy rekuperacji z roku na rok zyskują coraz większą popularność. To za sprawą zarówno licznych zalet płynących z posiadania wentylacji mechanicznej w domu czy mieszkaniu, jak i nowego prawa budowlanego, które reguluje kwestie związane z budownictwem energooszczędnym. Jak zatem wybrać rekuperator, który skutecznie i bezproblemowo służyć nam będzie przez lata podpowiada architekt Agnieszka Lesiuk z Art Design Studio.
Nowoczesne systemy rekuperacji stały się obecnie standardem w domach jednorodzinnych, a dzięki kompaktowym modelom, takim jak Vasco 225 Compact LE zyskują popularność także w mieszkaniach i małych domach. Wentylacja mechaniczna, dzięki wymianie i ogrzaniu powietrza, pozwala bowiem nie tylko w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania – szacuje się, że jest to ok. 40-50%, ale przede wszystkim oczyszcza powietrze w domu ze smogu i alergenów, gwarantując wysoką jakość powietrza.
- System rekuperacji to inwestycja na lata. Inwestujemy przy tym w nasze zdrowie i komfort życia. Wentylacja mechaniczna ma bowiem wiele zalet, których nie sposób przecenić. Zapewnia mieszkańcom czyste, pozbawione zanieczyszczeń i alergenów powietrze. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż popularne domowe oczyszczacze. Chroni też nasze wnętrza przed kurzem i hałasem dobiegającym z zewnątrz, gdyż zapewnia skuteczny przepływ powietrza bez konieczności otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń, co znacznie podnosi komfort życia zwłaszcza w przypadku mieszkań i apartamentów w dużych miastach. Jednocześnie – co bardzo ważne – pozwala ograniczyć koszty ogrzewania. Przy tym rodzaju wentylacji świeże powietrze, zanim dotrze do pomieszczeń, jest ogrzewane ciepłem odebranym z powietrza usuwanego. Dodatkowo tego rodzaju systemy odzyskują energię, dzięki czemu w sezonie grzewczym wydatki na ogrzewanie stają się znacznie niższe. Coraz więcej osób przekonuje się więc do tego rozwiązania – wyjaśnia architektka Agnieszka Lesiuk z pracowni Art Design Studio.
Sprawdzony system rekuperacji to zatem nie tylko oszczędność energii, ale przede wszystkim, znaczne podniesienie jakości powietrza w domu. I choć o zaletach, płynących z posiadania wentylacji mechanicznej nie trzeba nikogo przekonywać, już sam wybór konkretnego systemu rekuperacji do najprostszych nie należy. Na rynku odnajdziemy wiele modeli, które różnią się nie tylko ceną, ale też technologią, jakością wykonania, łatwością montażu oraz, co równie istotne, systemem obsługi klienta.
- Wybierając system rekuperacji powinniśmy przede wszystkim dobrze się przyjrzeć dostępnej na rynku ofercie. Nie kierujmy się przy tym ceną, gdyż niska cena rzadko idzie w parze z wysoką jakością. Rekuperacja to inwestycja, która musi się nam zwrócić, a nie generować dodatkowe koszty związane z jej naprawą czy wymianą wadliwych elementów systemu, która zazwyczaj wiąże się z generalnym remontem. Oczywiście pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie ich całkowicie wykluczyć i już na początku powinniśmy się liczyć z dodatkowymi wydatkami związanymi z samym uruchomieniem systemu, wymianą filtrów czy stałymi pracami konserwacyjnymi, ale dobry projekt i właściwy montaż instalacji mechanicznej zoptymalizują te koszty - przekonuje Agnieszka Lesiuk.
Warto więc już na początku wiedzieć, że jedynie renomowane firmy, jak np. Vasco, gwarantują kompleksową obsługę klienta na każdym etapie użytkowania. Dodatkowym atutem jest to, że kupując system rekuperacji Vasco dostajemy gotowy projekt, co zapewnia właściwe jej funkcjonowanie, jak i wewnętrzny spokój przez lata. Nie musimy też ponosić dodatkowych kosztów związanych z zamówieniem projektu, co także jest sporą oszczędnością.
- Już na wstępie powinniśmy otrzymać nie tylko odpowiednio zaprojektowane dla danych pomieszczeń wielkości przepływów powietrza oraz trasy instalacji, ale też solidne ich wykonanie. Bo choć może się wydawać, że montaż systemu rekuperacji nie jest niczym skomplikowanym, warto go jednak powierzyć fachowej firmie i autoryzowanym instalatorom – dodaje architektka.
Nowoczesny system wentylacji mechanicznej, by był skuteczny i działał przez lata, powinien być niewidoczny, szczelny oraz trwały. Musi być też łatwy w obsłudze i bezproblemowy. Jego sercem musi być łatwy w obsłudze i bezproblemowy rekuperator, który tłoczy powietrze, maksymalnie odzyskuje ciepło oraz precyzyjnie oczyszcza powietrze z zewnątrz ze smogu i alergenów. Takie właśnie są rekuperatory Vasco, jak np. zaprojektowany do wentylacji domów jednorodzinnych Vasco Silent Ventilation, czy Vasco 225 Compact LE dedykowany do mieszkań i małych domów.
- Sam rekuperator powinien być dobrany do powierzchni domu czy mieszkania. Warto zwrócić uwagę, czy posiada on dodatkowe funkcje, które w znaczący sposób podnoszą komfort życia. Wysokiej jakości rekuperatory mają bowiem zdolność do oczyszczenia powietrza nie tylko z alergenów, ale i ze smogu. Wszystko dzięki coraz bardziej zaawansowanym filtrom, które skutecznie zatrzymują cząstki pyłów. Ponadto, jeśli w naszej okolicy powietrze jest wyjątkowo mocno zanieczyszczone, mamy możliwość uzupełnienia rekuperatora o dodatkowe filtry, jak w przypadku filtra Vasco Crystall Round, którego unikalna opatentowana technologia zapewnia ochronę zdrowia przed wpływem najbardziej niebezpiecznych cząstek smogu o poniżej 1 mikrometra. Ponadto systemy rekuperacji mogą być wyposażone w dodatkowe czujniki stężenie poziomu CO2, czy czujniki wilgotności co skutecznie poprawia bezpieczeństwo i komfort w naszych domach - mówi Agnieszka Lesiuk.
System rekuperacji, jak sama nazwa wskazuje, to jednak nie tylko rekuperator, który jest jego sercem. Równie ważne są kanały wentylacyjne, na których opiera się cały system. Pełnią one funkcję „transporterów” doprowadzających świeże powietrze i odprowadzających to wilgotne.
- Już na etapie projektu należy zaplanować kanały tak, aby powietrze przemieszczało się od sypialni do łazienek i z salonu do kuchni. Ważne, aby kanały do wentylacji tworzyły system o minimalnej liczbie elementów składowych, które dzięki odpowiedniej wysokości będzie można łatwo ukryć, nie zakłócając przy tym estetyki wnętrza – wyjaśnia architektka.
Systemy rekuperacji Vasco bazują na przewodzie wentylacyjnym o wysokości 6 cm. Dzięki tak niskiemu profilowi system kanałów jest bardzo łatwy do ukrycia w warstwach podłogowych w styropianie, można go również łatwo zabudować w podwieszanych sufitach, tuż za płytą gipsowo-kartonową. W celu maksymalizacji wydajności systemu, kanały zostały zaprojektowane w przekroju płaskoowalnym, a dzięki specjalnemu profilowi i użyciu dźwiękochłonnego materiału rura EASYFLOW zapewnią nie tylko optymalny przepływ powietrza, ale też tak ważny w codziennym życiu komfort akustyczny.
Przydatnym atutem jest również możliwość operowania systemem rekuperacji za pomocą aplikacji na smartfony, dzięki czemu możemy nim sterować z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.
- Jak widać wybór odpowiedniego systemu rekuperacji do domu czy mieszkania do najprostszych nie należy. Jednak, gdy dobrze przeanalizujemy dostępne na rynku opcje i skalkulujemy koszty, może okazać się jedną z naszych najlepszych inwestycji – konkluduje Agnieszka Lesiuk.
BIO:
Arch. Agnieszka Lesiuk założycielka Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrz Art Design Studio. Zajmuję się przygotowaniem wyjątkowych projektów aranżacji wnętrz, które odzwierciedlą nie tylko Twoje zamiłowanie do estetyki, ale również sprawią, że w swoim domu poczujesz się naprawdę wyjątkowo. Wszystko za sprawą wrodzonego zmysłu estetyki oraz wieloletniego doświadczenia w łączeniu funkcjonalności z designem. Nie ma na świecie człowieka, który nie jest wrażliwy na piękno i który nie ma potrzeby otaczać się ładnymi rzeczami. Doskonale to rozumiem, dlatego projektowane przeze mnie wnętrza nasycają zmysły i są zarazem bardzo praktyczne w codziennym życiu. Z miłości do pięknych wnętrz.
Link do strony artykułu: https://beta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/architekt-agnieszka-lesiuk-podpowiada-na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-system-rekuperacji-do-domu-i-mieszkania